FS100R17KS4F
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
FS100R17KS4F
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 100 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : EconoPACK™ 3
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 4.7V @ 15V, 100A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1700 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Infineon Technologies
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 960 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 7 nF @ 25 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : FS100R17
Description : IGBT MOD 1700V 100A 960W
Model Number : FS100R17KS4F
Contact Now
IGBT Module Three Phase Inverter 1700 V 100 A 960 W Chassis Mount Module