VS-ENQ030L120S
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
VS-ENQ030L120S
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 61 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : EMIPAK-1B
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.52V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : EMIPAK-1B
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 230 µA
IGBT Type : Trench
Power - Max : 216 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 3.34 nF @ 30 V
Configuration : Three Level Inverter
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : ENQ030
Description : IGBT MOD 1200V 61A EMIPAK-1B
Model Number : VS-ENQ030L120S
Contact Now
IGBT Module Trench Three Level Inverter 1200 V 61 A 216 W Chassis Mount EMIPAK-1B